Мінскі абласны Савет дэпутатаў

Iнфармацыя аб Мінскім абласным Савеце дэпутатаў

Мінскі абласны Савет дэпутатаў паведамляе, што ў адпаведнасці з пунктам 6 артыкула 11 Закона Рэспублікі Беларусь «Аб мясцовым кіраванні і самакіраванні ў Рэспубліцы Беларусь» грамадзяне і юрыдычныя асобы могуць падаць электронныя звароты шляхам размяшчэння ў спецыяльнай рубрыцы «Электронныя звароты» на афіцыйным сайце Мінскага аблвыканкама ў глабальнай кампутарнай сетцы Інтэрнэт.


Нарматыўныя дакументы Мінскага абласнога Савета дэпутатаў размешчаны на Нацыянальным прававым інтэрнэт-партале Рэспублікі Беларусь www.pravo.by


Мінскі абласны Савет дэпутатаў з'яўляецца прадстаўнічым дзяржаўным органам на тэрыторыі Мінскай вобласці і асноўным звяном сістэмы мясцовага самакіравання. Ён адносіцца да абласнога тэрытарыяльнага ўзроўню і з'яўляецца юрыдычнай асобай.

Мінскі абласны Савет дэпутатаў закліканы вырашаць пытанні мясцовага значэння зыходзячы з агульнадзяржаўных інтарэсаў і інтарэсаў насельніцтва, якое пражывае на тэрыторыі Мінскай вобласці.

У адпаведнасці з Канстытуцыяй Рэспублікі Беларусь Мінскі абласны Савет дэпутатаў абіраецца грамадзянамі, якія пражываюць на тэрыторыі Мінскай вобласці, на аснове ўсеагульнага, свабоднага, роўнага і прамога выбарчага права пры таемным галасаванні тэрмінам на 4 гады ў парадку, устаноўленым заканадаўствам Рэспублікі Беларусь.

Мінскі абласны Савет дэпутатаў дзейнічае на падставе Закона Рэспублікі Беларусь ад 20 лютага 1991 года "Аб мясцовым кіраванні і самакіраванні ў Рэспубліцы Беларусь" у рэдакцыі Закона Рэспублікі Беларусь ад 10 студзеня 2000 года.


Мінскі абласны Савет дэпутатаў як орган мясцовага самакіравання ажыццяўляе сваю дзейнасць у адпаведнасці з наступнымі асноўнымі прынцыпамі:

  1. народаўладдзя, удзелу грамадзян у мясцовым кіраванні і самакіраванні;
  2. законнасці, сацыяльнай справядлівасці, гуманізму, абароны правоў і ахоўных законам інтарэсаў грамадзян;
  3. ўзаемадзеяння органаў мясцовага кіравання і самакіравання;
  4. размежавання кампетэнцыі прадстаўнічых і выканаўчых органаў;
  5. адзінства і цэласнасці сістэмы мясцовага кіравання і самакіравання;
  6. самастойнасці і незалежнасці саветаў, іншых органаў мясцовага самакіравання ў межах сваіх паўнамоцтваў у вырашэнні пытанняў мясцовага жыцця;
  7. выбарнасці Саветаў, іншых органаў мясцовага самакіравання, іх падсправаздачнасць насельніцтву;
  8. галоснасці і ўліку грамадскай думкі, пастаяннага інфармавання насельніцтва аб прымаемых рашэннях па найважнейшых пытаннях і выніках іх выканання, прадастаўлення кожнаму грамадзяніну магчымасці азнаямлення з дакументамі і матэрыяламі, непасрэдна закранаюць яго правы і законныя інтарэсы;
  9. спалучэння мясцовых і агульнадзяржаўных інтарэсаў, удзелу органаў мясцовага кіравання і самакіравання ў вырашэнні вышэйстаячымі органамі пытанняў, якія закранаюць інтарэсы насельніцтва адпаведнай тэрыторыі;
  10. адказнасці за законнасць і абгрунтаванасць прымаемых рашэнняў. Мінскі абласны Савет дэпутатаў ажыццяўляе сваю дзейнасць праз сесіі, пастаянныя і часовыя камісіі і іншыя органы Савета, а таксама шляхам рэалізацыі дэпутатамі сваіх паўнамоцтваў у парадку, устаноўленым заканадаўствам Рэспублікі Беларусь.

Асноўнай формай дзейнасці Мінскага абласнога Савета дэпутатаў з'яўляецца сесія, якая склікаецца па меры неабходнасці, але не радзей аднаго разу ў квартал.

Выключна на сесіях Савета разглядаюцца і вырашаюцца наступныя пытанні:

  1. зацвярджэнне праграм эканамічнага і сацыяльнага развіцця, мясцовых бюджэтаў і справаздач аб іх выкананні, унясенне пры неабходнасці змяненняў у бюджэты;
  2. устанаўленне ў адпаведнасці з Законам Рэспублікі Беларусь мясцовых падаткаў і збораў;
  3. вызначэнне ў межах, устаноўленых Законам Рэспублікі Беларусь, парадку кіравання і распараджэння камунальнай уласнасцю;
  4. прызначэнне мясцовых рэферэндумаў;
  5. прызнанне паўнамоцтваў дэпутатаў, датэрміновае спыненне іх паўнамоцтваў;
  6. абранне і вызваленне ад абавязкаў старшыні Савета і яго намесніка;
  7. зацвярджэнне ва ўстаноўленым парадку на пасадзе старшыні выканаўчага камітэта;
  8. зацвярджэнне структуры савета, вызначэнне выдаткаў, неабходных для яго ўтрымання і дзейнасці;
  9. адукацыя і скасаванне Прэзідыума, пастаянных і часовых камісій Савета, зацвярджэнне і змяненне іх складу, абранне і вызваленне ад абавязкаў іх старшыняў;
  10. заслухоўванне справаздач старшыні Савета, пастаянных камісій, іншых органаў, якія ўтвараюцца або абіраных саветам, якія выбіраюцца, прызначаных або зацвярджаюцца ім службовых асоб, справаздач і інфармацыі старшыні выканаўчага камітэта;
  11. Адмена ў выпадку неадпаведнасці заканадаўству Рэспублікі Беларусь распараджэнняў старшыні Савета і Старшыні Выканаўчага камітэта, рашэнняў выканаўчага камітэта, ніжэйстаячага Савета, актаў органаў тэрытарыяльнага грамадскага самакіравання;
  12. разгляд запытаў дэпутатаў і прыняцце па ім рашэнняў;
  13. зацвярджэнне і змяненне рэгламенту Савета;
  14. рашэнне пытанняў адміністрацыйна-тэрытарыяльнага прылады ў адпаведнасці з заканадаўствам Рэспублікі Беларусь;
  15. прыняцце рашэнняў аб выпуску мясцовых пазык;
  16. пераразмеркаванне паўнамоцтваў паміж Саветамі розных узроўняў, дэлегаванне асобных паўнамоцтваў выканаўчага камітэта, мясцовай адміністрацыі, органаў тэрытарыяльнага грамадскага самакіравання;
  17. вызначэнне ў адпаведнасці з заканадаўствам Рэспублікі Беларусь парадку кампенсацыі дэпутатам выдаткаў, якія ўзнікаюць пры выкананні імі сваіх абавязкаў;
  18. іншыя пытанні, аднесеныя да кампетэнцыі Савета заканадаўствам Рэспублікі Беларусь.

Па пытаннях, разгледжаных на сесіях, Савет прымае рашэнні. Рашэнні Савета павінны адпавядаць заканадаўству Рэспублікі Беларусь.


Рашэнні Савета, прынятыя ў межах яго кампетэнцыі, абавязковыя для выканання ніжэйстаячымі Саветамі, выканаўчымі камітэтамі, іншымі размешчанымі на адпаведнай тэрыторыі дзяржаўнымі органамі, а таксама прадпрыемствамі, арганізацыямі, установамі і аб'яднаннямі незалежна ад падпарадкаванасці і формаў уласнасці, службовымі асобамі і грамадзянамі.

Рашэнні Савета па важных пытаннях мясцовага значэння могуць прымацца парадамі і іх органамі пасля папярэдняга абмеркавання гэтых пытанняў насельніцтвам у парадку, прадугледжаным рэгламентам Савета.

Да кампетэнцыі саветаў абласнога тэрытарыяльнага ўзроўню адносяцца:

  1. зацвярджэнне міжтэрытарыяльных праграм і мерапрыемстваў, ажыццяўленне паўнамоцтваў, дэлегаваных Саветамі базавага тэрытарыяльнага ўзроўню;
  2. садзейнічанне ва ўстаноўленых заканадаўствам Рэспублікі Беларусь выпадках збалансаванасці бюджэтаў адміністрацыйна-тэрытарыяльных адзінак на тэрыторыі вобласці;
  3. устанаўленне ў адпаведнасці з заканадаўствам Рэспублікі Беларусь мясцовых падаткаў, збораў і пошлін;
  4. аказанне арганізацыйна-метадычнай дапамогі Саветам базавага і першаснага тэрытарыяльных узроўняў у распрацоўцы рэгіянальных праграм развіцця з улікам нацыянальна-культурнай і дэмаграфічнай палітыкі Рэспублікі Беларусь;
  5. рэгуляванне зямельных адносін у межах кампетэнцыі, прадугледжанай заканадаўствам Рэспублікі Беларусь;
  6. рашэнне пытанняў адміністрацыйна-тэрытарыяльнага прылады ў адпаведнасці з заканадаўствам Рэспублікі Беларусь;
  7. вырашэнне іншых пытанняў общеобластного значэння, калі пры гэтым не ўшчамляецца самастойнасць саветаў іншых узроўняў у ажыццяўленні імі сваіх паўнамоцтваў.

Спіс дэпутатаў Мінскага абласнога Савета дэпутатаў дваццаць восьмага склікання

Прозвішча, імя, імя па бацьку абранага дэпутата

Пасада (занятак), месца працы (вучобы), Найменне выбарчай акругі

ЧАБАТАР

Віктар Іосіфавіч

кіраўнік, сялянскае гаспадарка «Антэй-сад» (Мядзельскі выбарчая акруга № 1)

ЮШКО

Игорь Александрович

директор, государственное учреждение образования «Ильянская средняя школа им. А. Гримотя» (Вилейский сельский избирательный округ № 2)

ТИТУЛЕНКО

Татьяна Чеславовна

заместитель начальника управления–начальник отдела занятости, управление по труду, занятости и социальной защите, Вилейский районный исполнительный комитет (Вилейский городской избирательный округ № 3)

СОРОКО

Светлана Григорьевна

директор, государственное учреждение «Дворец культуры г. Молодечно» (Молодечненский юго-западный избирательный округ № 4)

КЛОКЕЛЬ

Михаил Николаевич

директор, филиал «Молодечненский государственный политехнический колледж» УО РИПО (Молодечненский центральный избирательный округ № 5)

САВЧИК

Инна Александровна

заведующий детской поликлиникой, учреждение здравоохранения «Молодечненская центральная районная больница» (Молодечненский юго-восточный избирательный округ № 6)

ОСИПОВИЧ

Валентин Петрович

начальник, Молодечненский районный отдел внутренних дел Минской области (Молодечненский северный избирательныйокруг № 7)

ЕРМОЛОВИЧ

Анатолий Алексеевич

директор, государственное лесохозяйственное учреждение «Молодечненский лесхоз» (Лебедевский избирательный  округ № 8)

МИЩЕНКО

Олег Сергеевич

директор, открытое акционерное общество «Радошковичский керамический завод» (Радошковичский избирательный округ № 9)

ПОДГАЙСКИЙ

Виктор Зенонович

начальник, центр банковских услуг № 514 в г. Воложин региональной дирекции по Минской области ОАО «Белагропромбанк» (Воложинский избирательный  округ № 10)

НОВИЦКИЙ

Сергей Григорьевич

генеральный директор, совместное общество с ограниченной ответственностью «ХенкельБаутехник» (Заславский избирательный округ № 11)

ЧУЙКО

Григорий Петрович

генеральный директор, Минское районное унитарное предприятие «Агрокомбинат «Ждановичи» (Ждановичский избирательный округ № 12)

ДОРДАЛЬ

Вадим Петрович

директор, учреждение образования «Минский государственный областной колледж» (Сеницкий избирательный округ № 13)

ПУЖЕВИЧ

Андрей Валерьевич

директор, ОАО «Михановичский логистический центр» (Михановичский избирательный округ № 14)

РЫЗГУНСКИЙ

Владимир Владимирович

главный врач, главный государственный санитарный врач Минской области, государственное учреждение «Минский областной центр гигиены, эпидемиологии и общественного здоровья» (Новодворский избирательный  округ № 15)

САЧИШИН

Иван Владимирович

технический директор, общество с ограниченной ответственностью «Самелго» (Колодищанский избирательный округ № 16)

ВОРОБЕЙ

Жанна Александровна

председатель, Боровлянский сельский исполнительный комитет (Боровлянский избирательный округ № 17)

КОРОЛЬКО

Андрей Степанович

главный врач, учреждение здравоохранения «Минская  ордена Трудового Красного знамени областная клиническая больница» (Лесной избирательный  округ № 18)

РАДЬКОВ

Виталий Анатольевич

директор, общество с ограниченной ответственностью «Промхимгрупп» (Папернянский избирательный округ № 19)

КРИСКЕВИЧ

Евгений Леонидович

директор, государственное лесохозяйственное учреждение «Логойский лесхоз» (Логойский избирательный  округ № 20)

ЯКУБИЦКАЯ

Наталья Викторовна

заместитель председателя, Смолевичский районный исполнительный комитет (Пекалинский избирательный округ № 21)

МЕРКУЛЬ

Марина Ивановна

главный редактор, государственное учреждение «Редакция газеты «Край смалявіцкі» Программа радиовещания «Смалявічы» (Смолевичский избирательный округ № 22)

КОРШУН

Геннадий Вячеславович

директор, государственное учреждение образования «Гимназия № 1 г. Жодино» (Жодинский скорининский избирательный округ № 23)

ПАРХОМЧИК

Петр Александрович

генеральный директор, открытое акционерное общество «БЕЛАЗ» - управляющая компания холдинга «Белаз-Холдинг» (Жодинский магистральный избирательный  округ № 24)

ГУРИНЕНКО

Александр Александрович

главный механик, открытое акционерное общество «Світанак» г. Жодино (Жодинский куприяновский избирательный округ № 25)

ПЕТРУЧЕНЯ

Юрий Николаевич

директор, Минский филиал республиканского унитарного предприятия «Белтелеком» (Борисовский залинейный избирательный округ № 26)

ШИПУЛО

Александр Валерьевич

главный врач, учреждение здравоохранения «Борисовский родильный дом» (Борисовский вокзальный избирательный  округ № 27)

ДМИТРИЕВА

Наталья Владимировна

директор, государственное учреждение образования «Средняя школа № 8 г. Борисова» (Борисовский центральный избирательный округ № 28)

МАРЧЕНКО

Александр Анатольевич

генеральный директор, открытое акционерное общество «Борисовский завод автотракторного электрооборудования»-управляющая компания холдинга «Автокомпоненты» (Борисовский южный избирательный округ № 29)

НАВИЦКИЙ

Петр Викторович

председатель, Борисовский районный Совет депутатов (Зембинский избирательный округ № 30)

БОЙКО

Григорий Григорьевич

директор, открытое акционерное общества «СУ-153» г. Борисов (Борисовский старогородской избирательный округ № 31)

ЧЕРНУХО

Вячеслав Петрович

директор, филиал «Большие Новоселка» унитарного предприятия «Борисовский комбинат хлебопродуктов» открытого акционерного общества «Минскоблхлебородукт» (Лошницкий  избирательный округ № 32)

ВОРОБЬЁВ

Андрей Викторович

заместитель председателя, Крупский районный исполнительный комитет (Крупский  избирательный округ № 33)

ГОМАН

Иван Иванович

начальник производственного цеха № 6 (г.Березино), открытое акционерное общество «Минск-Кристалл» - управляющая кампания холдинга «Минск Кристалл Групп» (Березинский избирательный округ № 34)

УЛЬЯНОВ

Анатолий Николаевич

директор, Представительство Белгостраха по Червенскому району (Червенский избирательный округ № 35)

ЛАГУНЧИК

Юрий Викентьевич

директор, открытое акционерное общество «Пуховичи нефтепродукт» (Свислочский избирательный округ № 36)

ГВИЛАВА

Алексей Ремович

заместитель командира бригады по идеологической работе – начальник отделения идеологической работы, в/ч 89417 Вооруженных Сил РБ (Марьиногорский избирательный округ № 37)

КОНЧЕНКО

Александр Владимирович

директор, открытое акционерное общество «Пуховичский опытно-экспериментальный завод» (Руденский избирательный округ № 38)

ДРЕЙЧУК

Александр Александрович

главный врач, учреждение здравоохранения «Узденская центральная районная больница» (Узденский избирательный  округ № 39)

ЛУКША

Людмила Константиновна

директор, государственное учреждение образования «Средняя школа № 4 г. Дзержинска» (Дзержинский городской избирательный округ № 40)

КЛИМАШ
Юрий Петрович

директор, открытое акционерное общество «Крутогорье-Петковичи» (Дзержинский сельский избирательный округ № 41)

САРАКАЧ

Александр Иванович

председатель, Дзержинский районный Совет депутатов (Фанипольский  избирательный  округ № 42)

ЛЫСАЯ

Жанна Николаевна

директор, государственное учреждение образования «Средняя школа №3 г. Столбцы» (Шашковский избирательный округ № 43)

МАМАЙКО

Иван Андреевич

начальник, РОВД Столбцовского районного исполнительного комитета (Столбцовский  избирательный округ № 44)

ВИТКО

Людмила Ивановна

директор, государственное учреждение культуры «Несвижская центральная районная библиотека имени Павла Пронузо» (Несвижский избирательный округ № 45)

РАДОМАН

Николай Вячеславович

председатель правления, сельскохозяйственный производственный кооператив «Агрокомбинат Снов» (Городейский избирательный  округ № 46)

ГОДУН

Дмитрий Николаевич

военный комиссар, военный комиссариат Клецкого района Минской области (Клецкий избирательный  округ № 47)

УЛЬДИНОВИЧ

Сергей Станиславович

директор, ГОЛХУ «Копыльский опытный лесхоз» (Копыльский избирательный округ № 48)

РЫБАК

Александр Валентинович

директор, открытое акционерное общество «Слуцкий уксусный завод» (Бокшицкий избирательный  округ № 49)

ГОГА

Владимир Леонидович

начальник, финансовый отдел Слуцкого районного исполнительного комитета (Козловичский избирательный округ № 50)

ПЕТРОВИЧ

Ирина Владимировна

директор, государственное учреждение «Слуцкий территориальный центр социального обслуживания населения» Чеховский избирательный округ № 51

БЛАХИН

Борис Брониславович

директор, государственное учреждение образования «Слуцкий профессионально- технический колледж перерабатывающей промышленности» (Слуцкий избирательный округ № 52)

НАВИЦКАЯ

Наталия Константиновна

начальник отдела информационно-идеологической работы, открытое акционерное общество «Беларуськалий» (Солигорский восточный избирательный округ № 53)

РОМАНОВИЧ

Александр Сергеевич

генеральный директор, унитарное производственное предприятие «Нива» Романовича С.Г. (Солигорский центральный избирательный округ № 54)

ЯРОТА

Татьяна Николаевна

генеральный директор, открытое акционерное общество «Купалинка» (Солигорский западный избирательный  округ № 55)

БЕЛОУС

Ольга Викторовна

главный врач, учреждение здравоохранения «Солигорская центральная районная больница» (Солигорский молодежный избирательный округ № 56)

ЩЕРБОВ

Олег Александрович

директор, государственное учреждение образования «Солигорская детская школа искусств» (Старобинский избирательный округ № 57)

ИГОЛКА

Александр Алексеевич

директор, ПМК-9 открытое акционерное общество «Солигорскводстрой» (Солигорский сельский избирательный округ № 58)

БУЯН

Александр Павлович

директор, сельскохозяйственное управление «Загальский» открытого акционерного общества «Мапид» (Любанский избирательный  округ № 59)

БОГДАНОВИЧ

Татьяна Петровна

заместитель главного врача по медицинской части, учреждение здравоохранения «Стародорожская центральная районная больница» (Стародорожский избирательный округ № 60)