Reception of citizens

Schedule of personal reception of citizens and their representatives, representatives of legal entities in Minsk Oblast Executive Committee


Name

Position

Date

Issues overseen

Ivan
LIPNITSKI

Chairman of Minsk Oblast Council of Deputees

1-st и 3-rd Monday

Local government

Igor
MAKAR

First Deputy of Chairman of Oblast Executive Committee

3-rd Wednesday

Development of agriculture, food resources, production and processing of agricultural products, forestry, land relations, environment

Sergey
NEVMERZHITSKI

Deputy of Chairman of Oblast Executive Committee

4-th Wednesday

Construction and road complex, communication and information, transport, housing and communal services, emergency

Oleg
PLAVSKI

Deputy of Chairman of Oblast Executive Committee

2-nd Wednesday

Development of industry, fuel, energy, energy efficiency, logistics centers, research and innovation, advertising, road service (in terms of fuel stations) and implementation of measures to modernize the economy

Victor
SIRENKO

Deputy of Chairman of Oblast Executive Committee

2-nd Wednesday

Social and cultural sphere, education, health, sports, ideological work, printing, rehabilitation and SPA treatment of the population, humanitarian activities

Notes:

Preliminary registration for personal reception is carried out from 8.00 to 13.00 and from 14.00 to 17.00 by phones:

500-41-31 - to Chairman of the Oblast Executive Committee,

500-40-94 - to Deputies Chairman of the Oblast Executive Committee and Chief Clerk of the Oblast Executive Committee,

500-42-07 – to Chairman of Minsk Oblast Council of Deputees.


Reception of citizens by heads of the Executive Committee is carried out in the department to work with citizens and legal entities of the Oblast Executive Committee (4 Engels str., room 124)

The department on work with citizens and legal entities of the Oblast Executive Committee receives citizens from 8.00 to 13.00 and from 14.00 to 17.00 on weekdays daily (4 Engels str., rooms 118, 122, 124)

Management of structural units of the Oblast Executive Committee and Oblast organizations

Gennady
Shahlevich
Chairman of Agriculture and Food Coommittee 2-nd and 4-th Tuesday
8.00-13.00
14.00-17.00
5a Chkalov str.,
room 304
Pavel
Yuhnevich
Chairman of Economy Committee 1-st, 3-rd Friday
8.00-13.00
14.00-17.00
4 Engels str.,
room 206
Oleg
Semenchuk
Chairman of Labour, Employment
and Social Protection Committee
Monday
8.00-14.00
Chkalov str.
Sergey
Trusov
Chairman of Architecture and Construction 1-st Wednesday
8.00-14.00
13 Svobody sq.
Vladimir
Gurinovich
Head of General Directorate
of Organizational and Personnel Activity
Tuesday
08.00-13.00
14.00-17.00
4 Engels str.
room 325
Svetlana
Baranok
Ag. Head of General Directorate of Ideologic Activity,
Culture and Youth
Monday
8.00-13.00
14.00-17.00
4 Engels str.
room 530
Alexandr
Bachilo
Head of General Directorate of Justice Mondayк
8.00-13.00
14.00-17.00
68 K. Libkneht str.
room 511
Nikolai
Kuhovets

Head of Financial General Directorate

Monday
8.00-13.00
14.00-17.00
4 Engels str.
room 431
Igor
Evseev
Head of Internal Affairs General Directorate 1-st Wednesday
8.00-13.00
14.00-20.00
2-nd Saturnday
9.00-13.00
29 Kalvariyskaya str.
room 50
Natalia
Boyarskaya

Head of Healthcare General Directorate

1-st and 3-rd Wednesday
8.00-13.00
4 Engels str.
room 511
Galina
Kazak
Head of Education General Directorate Monday
8.00-13.00
14.00-18.00
4 Engels str.
room 214
Evgeni
Buloichik
Head of Sports and Tourism General Directorate Monday
08.00-13.00
14.00-17.00
5 Chkalov str.
reception room
Taiana
Shevtsova
Head of Trade and Services General Directorate Wednesday
8.00-13.00
14.00-17.00
13 Svobody sq.
room 59
Svetlana
Degterenko
Director of "Minskoblgosimuschestvo" Fund Tuesday
8.00-13.00
14.00-17.00
5 Chkalov str.
room 229
Sergey
Shimuk
Head of Land Service 2-nd and 4-th Tuesday
08.00-13.00
13 Svobody sq.
Stanislav
Smolski
Director General генеральный директор
of SO «Housing and public utilities
of Minsk Oblast»
1-st Tuesday and 2-nd Wednesday
8.00-13.00
13 Komsomolskaya str.
room 1